Лекція Віктора Гвоздя на семінарі працівників органів державної влади

Підсумки розвитку геополітичної ситуації в світі у 2019 році в контексті національних інтересів України

 

У Дипломатичній академії МЗС України 26–27 лютого ц. р. відбувся тематичний семінар професійного навчання працівників органів державної влади з актуальних тенденцій глобального розвитку. На семінарі виступив президент Незалежного аналітичного центру геополітичних досліджень «Борисфен Інтел» Віктор Гвоздь з лекцією «Підсумки розвитку геополітичної ситуації в світі у 2019 році в контексті національних інтересів України».

Відеозаписі лекції ви можете подивитися за посиланнями: ЧАСТИНА 1, ЧАСТИНА 2, ЧАСТИНА 3 (поки ще не опублікована), ЧАСТИНА 4 (поки ще не опублікована).

Представляємо вам повний текст лекції в форматі .PDF.

 

* * * * * * * * * * * * * *

 

Як зазначив доповідач, протягом останніх років ситуація в світі набула принципових змін, які характеризуються появою нової багатополярної системи світового устрою та загостренням протистояння між основними центрами сили фактично до рівня «холодної війни».

На глобальному рівні таке протистояння відбувається у трикутнику США — Китай — Росія. Разом з тим воно зачіпає і всі інші країни світу, в тому числі Україну, яка знаходиться на перетині інтересів США та Росії і постає заручницею інтересів Заходу у стримуванні експансії Китаю.

З огляду на непримиримість цілей, позицій та інтересів основних центрів сили, слід очікувати подальшого посилення конфронтації між ними та остаточного зламу існуючих механізмів колективної безпеки. При цьому зростання суперництва між провідними державами світу у політичній, економічній, військовій (у т. ч. ракетно-ядерній), інформаційній та інших сферах буде супроводжуватись виникненням нових локальних війн та збройних конфліктів.

Водночас набуватиме поширення низка інших проблем як у міжнародних відносинах, так і всередині окремих країн та їх об’єднань, в т. ч. лідерів сучасного світу. Так, Захід все менш ставатиме «Заходом» у класичному розумінні цього поняття через посилення розбіжностей між США і Європою та між самими європейськими країнами. Росія буде сходити у прірву соціально-економічних проблем. А Китай все більше опинятиметься перед загрозою дисбалансу його економіки.

В цілому розглянуті процеси будуть призводити до подальшого ускладнення світу та підвищення його непередбачуваності і конфліктного потенціалу. Все це робитиме світ набагато більш небезпечним для життя кожної з країн: від провідних держав світу — до периферій на задвірках світової цивілізації.

За таких обставин загострення протистояння між Заходом та Росією зберігатиме роль та значення України як одного із основних чинників, що визначатиме баланс їх сил. По суті, саме від того, як буде вирішене українське питання і залежатиме: чи зможе Захід зупинити експансію Росії та не допустити її виходу на рівень колишнього СРСР, чи вона дійсно стане потужним центром сили, здатним диктувати свою волю США та Європі?

З огляду на це, США, НАТО та ЄС і надалі надаватимуть підтримку Україні у її всебічному розвитку та протистоянні з Росією. Разом з тим єдність позицій Заходу з українського та російського питань буде поступово розмиватись під дією власних проблем, впливу Росії та посилення загроз Сполученим Штатам та Європі з боку Китаю, що змушуватиме їх шукати компромісів з Москвою.

У свою чергу, Росія продовжуватиме послідовну політику з відновлення контролю над Україною та її дезінтеграції як єдиної цілісної держави. У рамках такої політики Росія і надалі використовуватиме конфлікт на Донбасі, намагаючись нав’язати Україні власні умови його врегулювання. При цьому стратегічні інтереси Кремля на українському напрямі не дозволять нормалізувати відносини між Україною та Росією з урахуванням національних інтересів нашої держави. Це ж стосується і фактичної неможливості вирішення на даному етапі донбаської та кримської проблем.

У такій ситуації подальша доля України буде залежати від твердості позицій нашої держави з відстоювання своїх національних інтересів. Насамперед, це стосується продовження чіткого курсу європейської та євроатлантичної інтеграції України, а також недопущення жодних поступок у її протистоянні з Росією.

* * * * * * * * * * * * * *

 

Схожі публікації